پنجشنبه, 28 دی 1396
خشک بودن هامون تبعات امنیتی دارد

سيب پرس : عضور هئیت رئیسه کمسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون اول ریئس جمهور دستور مستقیم به آقای محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست داده اند تا همانند بودجه هایی که به دریاچه ارومیه اختصاص داده شده و عملی هم شده به دریاچه هامون هم داده شود.

 خبرگزاري سيب پرس ، سید باقر حسینی در مورد آخرین اخبار فراکسیون حفاظت از تالاب هامون اظهار داشت: در هفته گذشته با پیگیری اعضا فراکسیون معاون اول ریئس جمهور دستور مستقیم به آقای محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست داده اند تا همانند بودجه هایی که به دریاچه ارومیه اختصاص داده شده و عملی هم شده به دریاچه هامون هم داده شود.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون بیشتر به ارومیه توجه شده و هامون مورد بی توجهی قرار دارد، تصریح کرد: با این کار(تشکیل فراکسیون حفاظت از تالاب هامون) می خواهیم حق مردم خودمان را پیگیری و همه به ویژه مسئولین را متوجه کنیم که دریاچه هامون چقدر اهمیت دارد.

عضو هیئت رئیسه کمسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه و هامون یکسان است، اذعان داشت: خیر، خشک شدن ارومیه منجر به بروز پیامد های امنیتی نمی شود در صورتی که اگر مرز های سیستان خالی از سکنه شود تبعات منفی و امنیتی بسیاری برای منطقه به بار می اورد.

حسینی ادامه داد: ماسه های بادی و وقوع توفان های شن به دلیل خشک شدن هامون است که این عامل باعث نقل مکان مردم از روستا ها و شهر ها می شود در این مورد بخش قابل توجهی از روستا ها و شهر های سیستان  نزدیک به رها شدن است در مجموع خشک شدن هامون تبعات سنگین بسیاری دارد.

وی با تاکید بر اینکه خشک شدن هامون علاوه بر تبعاتی که بر صیادان، کشاورزان، دامداران، هجوم ریزگرد ها و منبع درآمد مهم منطقه می گذارد از بعد امنیتی خطر ساز است، در مورد دریاچه ارومیه اظهار داشت: دریاچه ارومیه به عنوان یکی از دریاچه های شور کشور است که بیشتر جنبه زیست محیطی و گردشگری دارد و ماسه بادی، بیکاری و امنیت در آن تهدید نمی شود، این در حالی است که هامون تنها دریاچه آب شیرین منطقه بوده و تاثیر مستقیم براشتغال، امنیت و ریزگرد های چندین شهرستان سیستان و بلوچستان دارد.

دریاچه هامون منطقه سیستان در استان سیستان و بلوچستان قرار داشته که غریب به یک دهه از خشک شدن آن می گذرد، مهمترین علت خشک بودن این دریاچه در این مدت عمل نکردن مسئولین افغان در مورد رها سازی حق آبه مورد قبول طرفین است.

 

نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.
علیرضا باقری  - رنج نامه ی سیستان۲   |2014-03-16
رنج نامه ی سیستان۲


دربیابان سینه ام کوهی ست

که توراتیر می کشد هرشب

رو به دریا نماز می خواند

جانش از آسمان رسیده به لب

شهرمن! شهرلیث صفاری!

زخم هایت به قدمت انسان

مردمان تو وارث دردند

وارث دردهای بی درمان

حافظ مرز وبومی اما حیف

روزگارِ ندیدن و گیجی ست

درتمام محاسبات
اما

سهم تو مرگ ، مرگ تدریجی ست

کاش می مردم و نمی دیدیم

رنج آوارگی و ویرانی

ننگِ تن بر مهاجرت دادن

حسرت و غربت و پریشانی

تا گناه تو مرزبانی بود

سهم تو زخم و تیغ و عیاری

سهم اسفندیار رویین تن

عیشِ پیوسته و تبهکاری

این جماعت که نانشان خونی ست

از رگ بازوان نستوهت

هی نمک خورده
اند و جامی نیز

زده بر زخمهای چون کوهت

مرد می میردو نمی بینیم

لاشخورها به جانش افتادند

کشتن ِ نیمه جان مردان را

لاشخورها چقدر استادند

آخرین ناله های مرد ولی

درهیاهوی شادشان گم شد

درد و دریوزگی و ویرانی

سهم انبارهای گندم شد

شهر من زخم هات سنگین است

سر به زانوی خسته ام
بسپار

این نفسهای آخرینت را

به لب داغ بسته ام بسپار

بعد از این روضه ی تو خواهم خواند

روضه ی پادشاه صفاری

روضه ی دردهای ناگفته

زخم های نهفته ی کاری


دربیابان سینه ام کوهی ست

که توراتیر می کشد هرشب

رو به دریا نماز می خواند

جانش از آسمان رسیده به لب

ریزش کوه گرچه سنگین
است

غرّش کوه ، کوه خواهد ساخت

درد از مردمان شهر من

مردمی باشکوه خواهد ساخت
نوری   |2013-10-16
سلام هامون مرد ومردم سیستان مردند
دیروز به وسط هامون رفتم دیدم مردم صبور در بستر هامون خربزه کاشته بودند تا اگر هامون مرده از جسد ان برای خود وخانواده نانی تامین کند وزنده بماند تا شاید هامون را ترک نکند اشک از چشمانم جاری شد که صیادان دیروز؛امروز تورهای ماهی گیری خود را پاره
کرده ودور مزارعی که بصورت خود جوش ساخته بودند پاره کرده ومزارع خود را محصور نمودند. مردم سیستان خوابند که روزی اعلام خواهد شد هامون از روی نقشه ایران حدف شده است .اما کوچکترین اعتراضی نکرده اند. در صورتی که نمایندگان غرب کشور رای اعتماد مشروط به وزیر نیرو دادند و حالا هم مصوبات
حمایت از دریاچه ارومیه صادر میشود .حالا که اقدامات انان به نتیجه رسیده مردم زابل بیدار شده اند. بدنبال حقوق هامون میگردند.مردم سیستان از هامون دفاع نکردند امروز هم از روز پیش اوضاع بد وبد تر میشودما حتی زحمت نوشتن یک نامه یا غمنامه از هامون برای مسولین را به خود ندادیم هر
سیستانی اگر این کامنت را میخواند به شرف هامون قسمش میدم همه را تشویق کنند تا در این صفحه کامنت بگذارند تا مسولین عمق فاجعه را بیابندم.نوری از زابل
شاهد   |2013-08-08
سلام هرچند مردم مظلوم سيستان تمام بار امنيتي استان را بدوش دارند با كمترين مزايا كه اگر همين نيروها ازاستانهاي ديگر به اين استان بيايند با يك كاميون امكانات و مزايا بايد خدمت موقت بكنند ولي باز هم كسي دلسوز مردم اين خطه از كشور نيست هيچ كه همان خرده ابش هم به زاهدان ميايد و به
لطف دولت لوله دوم هم دردست اقدام است اين است عدالت ؟؟؟؟
ناشناس   |2013-07-23
امیدوارم در عمل نتیجه را شاهد باشیم

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."