پنجشنبه, 28 دی 1396
باغچه های خانگی در خاش توسعه می یابند

سيب پرس : رییس مرکز بهداشت خاش گفت: با هدف ترویج فرهنگ مصرف سبزی و بهبود تغذیه، ایجاد باغچه های خانگی توسط مردم در این شهرستان توسعه می یابد.

به گزارش خبرگزاري سيب پرس از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، ˈمحمد براهوییˈ آموزش کاشت سبزیجات و ایجاد باغچه های خانگی را فعالیتی مشترک با همکاری جهاد کشاورزی در شهرستان خاش عنوان کرد.

وی بیان کرد: این گونه برنامه ها از جمله برنامه های مشارکتی بهبود تغذیه در بین مردم است که تحت عنوان کارگاههای آموزشی ˈتغذیه در دوران های مختلف زندگیˈ با هدف ترویج فرهنگ مصرف سبزی و قرار گرفتن آن در سبد غذایی خانوار اجرا می شود.

او اظهار داشت: در این کارگاهها شرکت کنندگان افزون بر دریافت آموزش های تئوری به صورت عملی نیز با نحوه کاشت سبزیجات و ایجاد باغچه های خانگی در منازل، مدارس و خانه های بهداشت آشنا می شوند.

وی گفت: نخستین کارگاه آموزشی ˈتغذیه در دوران های مختلف زندگیˈ در 28 آبان ماه امسال در روستای ˈدهپابیدˈ خاش با حضور کارشناسان مرکز بهداشت، مروجان کشاورزی، کاردانان، بهورزان و جمعی از داوطلبان سلامت برگزار شد و استمرار یافت.

رییس مرکز بهداشت خاش یکی از دلایل کاهش چشمگیر شیوع سوء تغذیه کودکان در کشور را اجرای موفق برنامه های مداخله ای- مشارکتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری نهادهای مرتبط دانست.

براهویی گفت: بهبود وضع تغذیه در گرو همکاری تنگاتنگ همه بخشهای توسعه از جمله بهداشت، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، نهضت سواد آموزی، کمیته امداد امام خمینی، بهزیستی، صدا و سیما و ارائه آموزشها به روشهای مختلف است.

او اظهار داشت: آسان سازی دسترسی خانواده ها به مواد غذایی، آگاه سازی خانوارها بویژه مادران نسبت به تغذیه سالم، دسترسی مردم به خدمات بهداشتی- درمانی برای پیشگیری و درمان به موقع بیماریهای شایع بین کودکان، سالم سازی محیط برای جلوگیری از آلودگی های انگلی و آموزش کاشت سبزیجات از جمله راهکارهای بهبود تغذیه به شمار می رود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه علم روز دنیا به سمت مصرف غذاهای فیبردار و نقش و اهمیت آنها در سلامتی سوق پیدا کرده، اجرای برنامه های آموزشی و کاربردی تغذیه به صورت منظم در جامعه و انتقال آن به خانواده ها ضروری است.

نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."