يكشنبه, 02 ارديبهشت 1397
گزارش از طرح‌ نیروی انتظامی در زاهدان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

محله شیرآباد زاهدان که یکی از مکان‌های جرم‌خیز و مأمن مخلان امنیت بود، با اجرای مستمر طرح "ذوالفقار" ناجا به یکی از مناطق آرام و امن شهر تبدیل شده و دیگر مخفیگاه و پناگاه مجرمان و مخلان امنیت نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، استان سیستان‌وبلوچستان به‌دلیل همجواری با دو کشور افغانستان و پاکستان همواره با فراز و نشیب‌های امنیتی و اقتصادی روبه رو بوده است.

صرف‌نظر از جنبه‌های مثبت مرز و توانایی‌هایی که در این حوزه وجود داشته و دارد، ایجاد و تأمین امنیت با ارائه یک برنامه مدون تنها در صورتی به نتیجه منجر می‌شود که بافت قومی و منطقه‌ای در زمینه اجرای طرح‌ها به همکاری فراخوانده شوند تا مزیت‌های حضور خود تامین کننده امنیت باشد.

سیستان‌وبلوچستان از جمله استان‌هایی است که شرایط جغرافیایی و مرزی آن زمینه  برای انجام فعالیت‌های قاچاق، شرارت، کالاهای فرهنگی مستهجن و سایر موارد را  برای یک سری افراد سودجو فراهم کرده است، این امر متولیان امور امنیتی و انتظامی را مجاب می‌کند تا با اجرای طرح‌های مختلف در قالب مانورها و عملیات‌های پاکسازی نسبت به حداقل رساندن تبعات جرم، جنایت، سرقت و قاچاق اقدام کنند.

از طرفی مردم بعنوان ساکنان اصلی حق دارند امنیت را بعنوان نخستین اصل از متولیان امور درخواست کنند، که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، سیستان‌وبلوچستان توانست به دنبال رشادت‌های فرزندان غیور همین مردم و اهدای خون‌های پاک از بهترین فرزندان این خاک و بوم به ثبات امنیتی دست یابد و ثمره این رشادت‌ها در نهایت به برقراری امنیتی شده است که امروز برای مردم منطقه جای شگفتی دارد.

طبیعی است در جریان انجام این طرح بزرگ عده‌ای که منافع آنها در گرو همین ناامنی‌ها و دامن‌زدن به شرایط است به میدان آمده و با دست آویز قراردادن مسایل حاشیه‌ای سعی در مخدوش جلوه‌دادن اجرای طرح‌های پاک‌سازی که از سوی نیروی انتظامی اجرا می‌شود، دارند.

به‌عنوان مثال در پی طرح‌های مختلفی از جمله طرح " ذوالفقار" که توسط نیروی انتظامی در سطح منطقه و به ویژه در نقاط حاشیه‌ای شهر زاهدان به اجرا درآمده، تعداد کثیری افراد سارق، شرور، قاچاقچی، فروشندگان سی دی و لوازم ماهواره به دام جان برکفان همیشه هوشیار نیروی انتظامی افتادند و بخش عظیمی از این مناطق پاکسازی شد، مناطقی که مأمن یکسری افراد خطرناک و مجرم شده و زندگی را به کام مردم تلخ کرده بودند، با اجرای طرح" ذوالفقار" پاکسازی و آرامش نسبی در منطقه حاکم شد.

خبرنگار فارس در سیستان‌وبلوچستان پس از اجرای سه مرحله از طرح ذوالفقار در حاشیه شهر زاهدان، به سراغ مردم محله شیرآباد رفته تا پیامدهای اجرای این طرح را از مردم محله جویا شود.

عبدالله شه‌بخش یکی از شهروندان منطقه شیرآباد زاهدان می‌گوید: حضور پررنگ پلیس به‌صورت هفتگی در این محله سبب رعب و وحشت مخلان امنیت شده و از تردد آزادانه آنها در محل کاسته است.

گلناز باقری یکی دیگر از شهروندان ساکن محله شیرآباد زاهدان ضمن ابراز خرسندی از اجرای این طرح ادامه می‌دهد: این محله به دلیل حضور کمرنگ پلیس به مأمن و پاتوق قاچاقچیان و خرده‌فروشان موادمخدر تبدیل شده بود که اجرای این طرح خود سبب ایجاد امنیت می‌شود.

حسین پیشگو معتقد است: این طرح باید پیش از اینکه این محله به پاتوق معتادان و مخلان امنیت تبدیل شود، اجرا می‌شد اما " ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است" و قطعا با دستگیری مجرمان و مخلان امنیت و آسایش مردم، احساس امنیت در این محله نیز به وجود می‌آید.

الله‌بخش براهویی نیز می‌گوید: بیشتر ناهنجاری‌های اجتماعی، در مناطق حاشیه شهر رخ می‌دهد و چه خوب است این طرح همواره مستمر بوده و پلیس حضور پرنگی در تمامی این مناطق داشته باشد.

معصومه تمینی داد: خوشحالیم که دیگر خرده‌فروشان مواد مخدر و فروشندگان ابزارآلات ماهواره دیگر در محله شیرآباد امنیت ندارند و سی‌دی‌های مستهجن به راحتی در کوچه پس کوچه‌های محله ما به فروش نمی‌رسد.

علما، ائمه جماعات، ریش‌سفیدان و معتمدان محلات بعث، کوثر، کارخانه نمک، شیرآباد و شهید فاضلی شهرستان زاهدان نیز در دیدار با فرمانده انتظامی زاهدان از اجرای طرح‌های ضربتی نیروی انتظامی در حاشیه شهر به ویژه شیرآباد، تقدیر کرده و ضمن اعلام آمادگی برای همکاری، خواستار استمرار این طرح‌ها به منظور پاکسازی نقاط آلوده از لوث مجرمان شدند.

نظر ها
افزودن جدید RSS
+/-
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
عنوان:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."